Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

baner jesteśmy Polskim Producentem z Kutna

Jak usunąć korozję z lustra? Rdza na lustrze? 0
Jak usunąć korozję z lustra? Rdza na lustrze?

Czym jest rdza nazywana również korozją?

Korozja to proces chemiczny, który występuje, gdy metal reaguje z wodą, prowadząc do powstania ciemnobrązowych zanieczyszczeń. W łazienkach, gdzie metalowe elementy, takie jak zawiasy lusterek, powierzchnia odblaskowa lustra są stale wystawione na działanie wilgoci z pary wodnej i kropel wody, ryzyko powstania rdzy wokół tych obszarów jest znacznie większe.

Dlaczego lustra łazienkowe ulegają korozji?

Wilgoć obecna w powietrzu może reagować z metalem w powłoce lustra, powodując jego utlenianie się i korozję. Nie dzieje się tak od razu. Jest to bardzo długi proces, który trwa całymi latami. W starego typu lustrach i lustrach tanich z Chin dodawana była i jest nadal miedź. To właśnie ten składnik jest odpowiedzialny za korozję luster.  Jest on szczególnie zauważalny w lustrach, które mają już po dwadzieścia i więcej lat. Objawia się w postaci dużych brązowych plam. Proces ten jest zauważalny szczególnie na obrzeżach luster. To w tych miejscach metal zawarty w srebrnej powłoce ma największy kontakt z powietrzem i wodą. Zobacz, gdzie musisz z nią walczyć:

Elementy metalowe

Elementy metalowe, takie jak wsporniki i chromowane listwy to miejsca zapalne dla pojawienia się korozji powierzchni lustra. Między lśniącym metalem a szkłem, wilgoć może przedostać się do warstw lustra. Bardzo często widzimy ślady korozji wokół otworów wywierconych w lustrach pod metalowe uchwyty.

Krawędzie luster

Krawędzie lustra, które są pokryte azotanem srebra jako ochronną uszczelką, są podatne na uszkodzenia spowodowane działaniem temperatury, wilgoci i środków czyszczących. Degradacja uszczelki oznacza, że ochrona przed korozją jest utracona, co przyspiesza proces rozkładu lustra.

Miejsca zadrapań

Zdarza się, że wskutek nieudolnego montażu lustra zdarzy się nawet najmniejsza ryska od wewnętrznej strony szkła. Długo nie będzie trzeba czekać, aby powietrze i wilgoć zrobiły swoje. Jest to również sposób dla osób postarzających celowo swoje lustra. Można je wtedy wykorzystać w innych aranżacjach łazienek i nie dla każdej osoby korozja lustra będzie wadą.

Korozja lusterCo robić, aby nie dopuścić do korozji lustra?

Na rynku jest cała gama popularnych środków do mycia powierzchni lustra i zabezpieczania jej tylnej części odpowiadającej za efekt odbicia obrazu.

Dlaczego musisz unikać amoniaku przy czyszczeniu luster?

Jedno jest pewne. Największym błędem, jaki możesz popełnić, jest używanie środków z zawartością amoniaku. Amoniak jest substancją chemiczną, która może reagować ze srebrem lub pokryciem srebrnej części lustra. Srebro często jest używane jako warstwa odbijająca światło w lustrach, co umożliwia nam widzenie odbitego obrazu. Jednak amoniak ma właściwości chemiczne, które mogą powodować reakcję ze srebrem, prowadząc do jego utleniania lub uszkodzenia. Podczas kontaktu z amoniakiem, srebro może przechodzić w formę związków chemicznych, które mogą zmieniać jego strukturę lub powierzchnię, prowadząc do trwałego uszkodzenia warstwy odbijającej obraz. Dlatego zaleca się unikanie stosowania amoniaku do czyszczenia srebrnych powierzchni, w tym luster, aby uniknąć uszkodzeń.

rdza na lustrze

Jakie środki do czyszczenia luster?

Używaj specjalnych środków do czyszczenia luster, które nie będą reagować ze srebrem i nie uszkodzą jego warstwę odbijającą. Dobrze jest również wybierać środki antystatyczne, dzięki którym na naszych lustrach nie będzie osiadał kurz, zbierający z powietrza wilgoć. Wśród naszych klientów skutecznym środkiem do mycia luster jest  środek Nanobauer do szkła i luster. Warto stosować środki na bazie octu i alkoholu. Są one neutralne dla luster.

Jaki błąd popełniają producenci środków do czyszczenia luster w swoich reklamach?

Jest to bardzo często popełniany błąd nawet przez producentów środków do czyszczenia luster. Absolutnie nie wolno rozpylać środków chemicznych bezpośrednio na lustro! Płyny zawarte w aerozolach lub innych pojemnikach mają często inną temperaturę od powierzchni lustra. Wielokrotnie powtarzana w ten sposób czynność może doprowadzić powierzchnię lustra do odparzenia. Najlepiej zatem każdy środek rozpylać najpierw na powierzchnię miękkiej szmatki fibrowej.

Środek WD-40 dobry na wszystko

Mój dziadek zabezpieczał w ten sposób swoje zakupione lustra. Pryskał WD-40 na szmatkę, czekał chwilę. Następnie natłuszczał krawędzie i tył lustra właśnie tym środkiem. Zabezpieczona w ten sposób powierzchnia nie ulegał korozji. Proces ten można powtórzy raz na dwa lata.

Jak usunąć korozję z lustra?

Korozja luster to te szpetne plamy na powierzchni lustra. No właśnie nie jest tak do końca. Powierzchnia lustra to jest szklana powłoka. Warstwa odbijająca obraz jest z tyłu. Jak ją można spróbować naprawić? Najpierw wyczyść papierem wodnym miejsca lustra, w których pojawiła się rdza. Zrób to delikatnie, żeby wyczyścić miejsca zaatakowane rdzą. Pamiętaj, żeby zrobić to papierem wodnym — używając wody. Wytrzyj miejsce papierowym ręcznikiem. Poczekaj 30 minut. Wytrzyj powierzchnię ponownie. W sklepie motoryzacyjnym kupisz bez problemu spray do malowania elementów chromowanych. Pryśnij uprzednio wyczyszczone miejsce chromem w sprayu. Zostaw do wysuszenia według informacji od producenta spray. Efekt jaki otrzymasz, będzie naprawdę super.

Oferta Polskiego Producenta Luster Polskiekabiny.pl

Gdy korozja jest już tak duża, że nie ma ratunku?

Cóż. Masz dwa wyjścia. Jedno z nich, to kupno naszych luster, które nie mają dodatku miedzi w srebrzonej powierzchni. Nasze lustra właśnie dlatego są odporne na chorobę luster. Drugi sposób to wystawienie takiego lustra na sprzedaż na jednym z portali aukcyjnych. Lustra z korozją są bardzo często wykorzystywane w innych stylach aranżacyjnych łazienek lub salonów. Najczęściej spotykane są w stylach industrialnych, gdzie rdza jest często bardzo mile widziana. Może się okazać, że wada, jaką widziałaś lub widziałeś w lustrze w postaci korazji dla innych będzie cenną patyną. Możesz się zdziwić uzyskanymi pieniędzmi po sprzedaży takiego lustra. Możesz je wydać kupując najpiękniejsze lustra bez korozji w naszym sklepie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl